Jak domowym sposobem sprawdzić, czy coś jest ze złota?
Złote gadżety od zarania dziejów cieszą się świetnymi recenzjami. Popularność złota i jego olbrzymia wartość sprawiają jednak, że wiele nieuczciwych osób podrabia ten kruszec, chcąc tym samym wzbogacić się na niczym nieświadomych klientach. W jaki sposób sprawdzić więc, że złoto jest prawdziwe, bez konieczności korzystania z porad specjalisty?
Jak sprawdzić próbę wyrobu ze złota?
Aby upewnić się, że złota biżuteria jest prawdziwa i rzeczywiście w jej procesie produkcyjnym użyto ten drogocenny kruszec, należy odczytać próbę złota, która powinna być wygrawerowana na biżuterii. W Internecie pełno jest stron, które oznaczają poszczególne próby, dlatego znalezienie swojego wariantu nie powinno być niczym skomplikowanym.
Jeżeli na kolczykach, naszyjniku czy łańcuszku nie ma wygrawerowanej informacji o próbie, wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z fałszywką. Najczęściej spotykane próby złota to 999, 960, 750, 585, 333, jednak istnieją także inne opcje. Aby odczytać próbę złota, warto skorzystać ze szkła powiększającego. Dzięki niemu możliwe będzie łatwe znalezienie tego niewielkiego napisu. Na stronie: https://lodzinscy.eu/blog/porady/najlepsze-sposoby-na-czyszczenie-zlota-domowymi-sposobami znajdziesz praktyczne wskazówki ułatwiające zachowanie złotych błyskotek w dobrym stanie i czystości.
Próba magnesu — na czym polega?
Najlepszym sposobem na sprawdzenie oryginalności złota w warunkach domowych jest próba magnesu. Cieszy się ona wysoką skutecznością, a ponadto jest bardzo łatwa do przeprowadzenia. Aby sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe, należy przyłożyć magnes do naszej biżuterii. Zgodnie z zasadą, naszyjnik, kolczyk czy jakakolwiek inny produkt nie powinien nawet drgnąć, albowiem złoto nie wykazuje absolutnie żadnych właściwości magnetycznych.
Jeśli zauważymy ruch naszej błyskotki, to możemy być niemal pewni, że zostaliśmy oszukani. Podobnie zresztą zachowują się srebrne gadżety, ponieważ one także są diamagnetykami. Co prawda, próba magnesu bywa zawodna i nie daje stuprocentowej pewności, jednak w znacznej większości przypadków badanie to jest wystarczające, aby stwierdzić, że z pozoru złota biżuteria tak naprawdę została zrobiona z innego materiału.
Test rezonansowy — co warto o nim wiedzieć?
Jeżeli chcemy sprawdzić oryginalność złota w kontekście monet, to warto wykonać test rezonansowy. Polega on na tym, że specjalna aplikacja na telefon ocenia jakość i specyfikę dźwięków, które wydają stykające się ze sobą monety. Test ten jest bardzo skuteczny, przez co daje rzetelne wyniki. Co istotne, wbrew powszechnym opiniom oryginalności złotych monet nie musimy sprawdzać z użyciem zębów.
Potwierdzenie autentyczności złotej monety może bowiem odbyć się za pomocą sprawdzenia jej wagi, średnicy czy grubości. Co istotne, złoto ma bardzo charakterystyczną gęstość, dlatego jakiekolwiek anomalia i podejrzanie niska waga monety powinny jasno sygnalizować, że w swojej kolekcji posiadamy fałszywkę. W przypadku wątpliwości na temat oryginalności złota można także zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalistów.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Czym są systemy ERP?
-
Zawód prywatnego detektywa - kto nim może zostać, jak wygląda ich praca?
-
Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny
-
Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne: zaskakujące powiązania!
-
Ile zapłacisz za nowoczesne obrączki ślubne? Sprawdź ceny w 2023 roku!
Najnowsze wpisy:
-
Czy ogrzewanie klimatyzatorem w zimie jest opłacalne?
-
Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w wodzie?
-
Czy warto zainwestować w klimatyzację w 2024 roku?
-
Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny
-
Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne: zaskakujące powiązania!