Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny
Na ślub bez obecności duchownego decyduje się coraz więcej par młodych. To szansa na ceremonię, przebiegającą według gustów narzeczonych oraz zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Czym jest ślub humanistyczny i jak go zorganizować?
Czym jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, to ceremonia, oparta na wartościach, zaczerpniętych z ducha humanizmu. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim zaufanie, otwartość i tolerancja, ale również i empatia oraz ciekawość świata, które mają przyświecać parze młodej we wspólnej przyszłości. Jak przeczytasz po przejściu na stronę mistrz ceremonii ślubnej, taki ślub to odzwierciedlenie miłości, przełamującej konwenanse i odbiegającej od utartych w tradycji rozwiązań. Pierwszy ślub świecki w naszym kraju odbył się w 2007 r. Dziś popularność takich uroczystości sukcesywnie wzrasta, a na ślub bez obecności księdza decyduje się coraz więcej par młodych.
Czy można zorganizować ślub w plenerze?
Jeszcze kilka lat temu śluby cywilne mogły odbywać się wyłącznie w salach Urzędy Stanu Cywilnego. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w 2015 r., kiedy to wprowadzono możliwość zorganizowania tego rodzaju ceremonii również w plenerze. Więcej o takim rozwiązaniu można dowiedzieć się z artykułu „Ślub kościelny i wesele na plaży – czy to w ogóle możliwe?”, poruszającego zagadnienie romantycznych ślubów na plaży. Jak czytamy, ceremonia humanistyczna nie ma mocy prawnej, ale gwarantuje ona niesamowity klimat i emocje, które zostaną z jej uczestnikami już na zawsze. Odpowiedzialność za jej przebieg spoczywa na mistrzu ceremonii, choć niektórzy decydują się również na ślub plenerowy w obecności urzędnika czy pastora.
Jak przebiega ceremonia ślubu bez księdza?
Ślub humanistyczny przebiega nieco inaczej, niż tradycyjna ceremonia, odbywająca się w chłodnych salach Urzędu Stanu Cywilnego. Tutaj wszystko zależy od kreatywności oraz inwencji pary młodej. To właśnie ona:
- decyduje o każdym, najdrobniejszym nawet szczególe,
- ustala słowa przysięgi,
- wybiera oprawę muzyczną i cytaty, które wybrzmią w trakcie uroczystości.
Co ważne, ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Taka swoboda otwiera przed parą młodą ogrom możliwości, z których coraz chętniej korzystają osoby, chcące mieć istotny wpływ na przebieg zaślubin i ich charakter.
Kiedy warto rozważyć ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny warto rozważyć zwłaszcza wówczas, gdy para młoda nie utożsamia się z żadną religią. To również doskonałe rozwiązanie dla osób, które – z różnych względów – nie mogą uczestniczyć w ceremonii kościelnej. Jednak zainteresowanie taką formą zaślubin wzrasta również u osób, marzących o własnych słowach przysięgi i spersonalizowanej uroczystości, w pełni dopasowanej do gustów, potrzeb i wyznawanych wartości. To wyjątkowa szansa, by przełamać konwenanse, afirmując jednocześnie nie tylko miłość, ale również i przyjaźń, zaufanie i tolerancję, na których fundamentach para zamierza zbudować wspólną przyszłość.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Czym są systemy ERP?
-
Zawód prywatnego detektywa - kto nim może zostać, jak wygląda ich praca?
-
Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny
-
Ile zapłacisz za nowoczesne obrączki ślubne? Sprawdź ceny w 2023 roku!
-
Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne: zaskakujące powiązania!
Najnowsze wpisy:
-
Czy ogrzewanie klimatyzatorem w zimie jest opłacalne?
-
Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w wodzie?
-
Czy warto zainwestować w klimatyzację w 2024 roku?
-
Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny
-
Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne: zaskakujące powiązania!