Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w wodzie?
Fizjoterapia w wodzie (inna stosowana nazwa tego typu zabiegu to hydroterapia) to taka technika rehabilitacyjna, która nie bez powodu zyskuje sobie w Polsce coraz większą popularność. Korzenie fizjoterapii w wodzie sięgają jeszcze... czasów starożytnych, ponieważ już wtedy było wiadomo, że woda ma cenne właściwości lecznicze. W dwudziestym pierwszym wieku hydroterapia stała się cennym elementem podczas rehabilitacji, oferując liczne korzyści zdrowotne. Co sprawia, że warto rozważyć fizjoterapię w wodzie jako wsparcie w procesie leczenia? Przeczytaj nasz tekst, a poznasz odpowiedź na pytanie!
Jak działa fizjoterapia w wodzie i co czyni ją tak skuteczną metodą?
Hydroterapia to coś zdecydowanie więcej niż tylko relaks w basenie, jak niektórzy mogą to postrzegać – wręcz przeciwnie, jest to taka forma rehabilitacji, która mocno opiera się na naukowych podstawach. Jak dowiedzieć możemy się ze strony https://sportowafrajda.pl/fizjoterapia-w-wodzie/, stosowana fizjoterapia w wodzie opiera się na tym, że woda ma swoje unikalne właściwości, co czyni ją wprost idealnym środowiskiem z punktu widzenia raehabilitacji.
Wyporność wody to taka właściwość, dzięki której odciąża ona stawy oraz mięśnie. Dzięki temu możliwe staje się wykonywanie takich ćwiczeń, które w "normalnych warunkach" byłyby niemożliwe z powodu bólu czy ograniczonej ruchomości stawów. Woda unosi bowiem ciało, co pozwala zredukować nacisk na stawy oraz kręgosłup. W efekcie, ćwiczenia stają się mniej bolesne.
Wszystko to sprawia, że hydroterapia jest skuteczna w leczeniu osób dochodzących do zdrowia po przebytych:
- urazach,
- operacjach ortopedycznych,
a także chorób przewlekłych, do których w tym kontekście zalicza się na przykład: choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia w wodzie pomaga wrócić do dawnej sprawności fizycznej
Celem hydroterapii jest przyspieszenie procesu rekonwalescencji. Dzięki opisanym już przez nas unikalnym właściwościom wody pacjenci mogą bowiem szybciej powrócić do swojej dawnej sprawności fizycznej. Liczą na to na przykład osoby po operacjach ortopedycznych (może by to na przykład wymiana stawu biodrowego czy kolanowego).
Przy okazji, ćwiczenia fizyczne w wodzie są w stanie zminimalizować ryzyko powikłań, które mogą pojawić się jako (niezbyt przyjemne) przykurcze mięśni.
Fizjoterapia w wodzie to metoda rehabilitacji, która poprawia samopoczucie i redukuje stres
Jeśli chodzi o hydroterapię, nie sposób nie wspomnieć o psychologicznych korzyściach, jakie nieodłącznie wiążą się z fizjoterapią w wodzie. Woda ma bowiem również naturalne właściwości, które pomagają:
- zredukować stres,
- poprawić ogólne samopoczucie.
Hydroterapia może pomóc również w łagodzeniu lęku, który ma to do siebie, że często towarzyszy przewlekłym chorobom oraz urazom. Taki stan rzeczy wynika stad, iż regularne ćwiczenia fizyczne w wodzie stymulują produkcję hormonów szczęścia (endorfin), które pomagają w walce ze stresem i poprawiają ogólny nastrój.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Czym są systemy ERP?
-
Zawód prywatnego detektywa - kto nim może zostać, jak wygląda ich praca?
-
Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny
-
Ile zapłacisz za nowoczesne obrączki ślubne? Sprawdź ceny w 2023 roku!
-
Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne: zaskakujące powiązania!
Najnowsze wpisy:
-
Czy ogrzewanie klimatyzatorem w zimie jest opłacalne?
-
Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w wodzie?
-
Czy warto zainwestować w klimatyzację w 2024 roku?
-
Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny
-
Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne: zaskakujące powiązania!